280 év üzenete – múltunk és hagyományaink
Thék Endre emlékterem
A Nagy Gyula Területi Múzeum állandó kiállítása Orosháza történetét dolgozza fel az őskortól napjainkig, és külön emléktermet szentel városunk híres szülöttének, a műbútorasztalos, bútor- és zongoragyáros Thék Endrének.
A kiállítás a régészeti résszel kezdődik, amely több évezred történetét öleli fel, Orosháza környéki ásatásokon fellelt tárgyak segítségével mutatja be a területen élt kultúrák életét, mindennapjait, az őskortól egészen a török korig. Digitális rész is tartozik hozzá, melynek áttanulmányozása során közelebb kerülhetnek az őskori, ókori, középkori és kora-újkori emberek életéhez, fontos adalékokat tudhatnak meg történetükről.
A kiállítás történeti része az 1744. április 24-én alapított mai Orosháza történetét dolgozza fel. Ebben a szakaszban idővonal segítségével a látogatók a városalapítástól egészen a 21. századig bezárólag betekintést nyerhetnek a település múltjának legfontosabb eseményeibe. A kiállított tárgyak az idővonalhoz illeszkednek, a vitrinek ehhez kapcsolódóan lettek berendezve. A legfontosabb történeti események bemutatását elősegítő tárgyakon kívül a kiállítás gazdag néprajzi résszel is rendelkezik, mely a térségben domináns növénytermesztő és állattenyésztő paraszti életmódra fókuszál, de nem hiányozhatnak természetesen a helyi iparosok és a 19. században megjelenő polgárság életét bemutatót tárgyak sem. A történeti és néprajzi részekhez is tartozik digitális tartalom, melyek megtekintésével még komplexebb képet kaphatnak a látogatók Orosháza történetéről és korabeli lakosainak életéről.
A kiállítás külön fejezetet szentel Thék Endre (1842-1919) műbútorasztalos, bútor- és zongoragyárosnak, aki élete folyamán munkáival egész Európát elkápráztatta. A kiállítás részletesen feldolgozza Thék életét, munkásságát, a hozzá kapcsolódó digitális részben pedig számtalan érdekességet ismerhetnek meg leírások, képi-, mozgókép- és hanganyag segítségével. Természetesen Thék- bútorok is gazdagítják a tárlatot: általa gyártott zongora, pianínó és kerekasztal is megtekinthető a múzeumban.
A kiállítás digitális része interaktív elemeket is tartalmaz: gyerekek és nagyobbak számára is készült feladatok, játékok segítségével tesztelhetik látogatóink tudásukat városunk történetével és a kiállítással kapcsolatosan. A tárlathoz igény esetén múzeumpedagógiai foglalkozás, szakmai tárlatvezetés és helytörténeti, régészeti előadások is kapcsolódnak.