Manapság már internetes alapú térképek és navigációs programok segítik tájékozódásunkat, amennyiben A pontból B-be szeretnénk jutni, azonban nem volt ez mindig így.
Hagyományos, de még egészen kezdetleges térképek már az ókortól kezdve segítik az emberek tájékozódását, az első ismert magyar térkép pedig 1528-ból származik.
A képen látható térképünk Orosházát és környékét ábrázolja 1894-ből. Készítője a Magyar Királyi Állami Térképészet volt.
1912-ben részleges módosítások történtek rajta, például felrajzolásra került az 1906-ban átadott Orosháza–Szentes vasútvonal is, de a térkép nagy része változatlan maradt, a századforduló előtti állapotokat tükrözi.
Orosháza lakott területe 1894-ben sokkal kisebb volt a mai állapotnál.
Észak felől a vasút határolta a községet, a Szőlő városrész még lakatlan volt, mindössze az 1880-as évek filoxéra-járványa által kipusztított szőlőtőkék helyezkedtek el ott.
Kelet felől a mai Oláh István és Csabai utcák voltak az utolsó utcák, a Nagyatádi lakótelep építése csak az 1920-as években kezdődött meg.
Délen a mai Aradi utca volt a határvonal, míg nyugaton a mai Alvégi temető.
Rákóczitelep nem létezett még ekkor, története szintén az 1920-as években kezdődött, Szentetornya pedig még önálló település volt, csak 1946-ban, Orosháza városi rangra emelkedésével csatolták hozzá.
Gyopárosfürdő ebben az időszakban kezdett népszerűvé válni, lakóházak azonban még nem álltak a környékén.
Ön felismeri a térképen az utcát, ahol most lakik?