KezdőlapHírekÉrdekességek a múzeum történeti gyűjteményéből – 10. rész

Érdekességek a múzeum történeti gyűjteményéből – 10. rész

Érdekességek a múzeum történeti gyűjteményéből – 10. rész

Sorozatunk mostani részében a múzeum gyűjteményében található, Gyopárosfürdővel kapcsolatos régi képeslapokat mutatunk be.

Orosháza határában – a központtól három kilométerre – természetes módon alakult ki a Gyopárosi-tó, ami a területen hajdanában őshonos gyopár növényről kapta a nevét.

Gyopáros_1

Orosháza-Gyopárhalma településrészt 1846-ban alapították, Károlyi Margit grófnő birtoka volt.

A földet veteményesnek használtak, majd később szőlőt telepítettek. A három tóból álló tórendszert kenderáztatásra, lófürösztésre használták.

Gyopáros_2

A kiegyezés után kezdődött meg Gyopárosfürdő kiépülése. Az 1860-as évek végén fedezték fel a víz gyógyító hatását.
1869-ben Dr. László Elek orosházi orvos kezdeményezte először a fürdő “kulturált kiépítését”, amely 1870-ben el is kezdődött. A tó egyik részén kijelölték a fürdőzésre alkalmas helyet.
Az 1880-as évekre közkedvelt fürdő lett, ami túlnyomó részt a médiának volt köszönhető. 1886-ban kimondták a tó fürdői jellegét, ezzel elismerve a víz gyógyhatását.
1886–1893 között jelentős fejlődés következett be.

Gyopáros_3

Kisebb-nagyobb fejlesztési pauzákkal, bérlővadászatokkal és némi hanyatlással telt esztendők után a 20. század első évtizede újabb nagy áttörést hozott Gyopárosfürdő számára.
Orosháza vezetői ismét meglátták a fantáziát benne, valamint az időközben, 1906-ban megnyitott Orosháza – Szentes vasútvonal is érintette a településrészt, megnövelve ezzel a kijutási lehetőségeket.

Különvonatokat is indítottak a fürdőhöz.
1909-ben megkezdődött a fürdőorvosi szolgálat. Ezek következtében ismét fellendült a fürdő látogatottsága, egészen az első világháborúig, amely természetesen visszavetette azt.
1925-ben kiépült a kisvasút gyopárosfürdői vonala, ez újból fellendülést hozott a fürdő számára. Egyre több üdülő épült a tó körül, növényzetet telepítettek.

Gyopáros_4

A második világháború miatt újból lecsökkent a látogatók száma, majd az 1960-as években ismét fejlődésnek indult a fürdő, újabb medencék kiépítésével.

Gyopáros_5
Gyopáros_6

2004 májusában megnyílt az élményfürdő is, melyben 6000 négyzetméteren három kültéri, négy beltéri vízforgatásos medence, két darab óriáscsúszda, víziélményelemek, fitneszterem, konferenciaterem, étterem található.

Ajánlott hírek

KIÁLLÍTÓHELYEINK