Az Orosházi Nagy Gyula Területi Múzeum előtt található installáció leírása
A tudás esély, a család egység, és a múzeum kapocs. Józó Tamásné múzeumigazgató és Líborné Putnoki Edit munkatársának gondolataira építve alkottuk meg a múzeum előtt mára már látható installációt. Egy olyan szoborszerű építmény megalkotása volt a célunk, mely ezt a hármas egységet egyben tükrözi. Egy olyan jelkép megalkotása, melyet ha meglátunk, tudjuk, hogy ezen a helyen találjuk a múzeumot, és érdemes megállnunk néhány pillanatra. Ennek mind helyi, mind turisztikai szempontból kiemelkedő szerepe van.
A belső gúlát körbefogó palást, az M betű, mely egyszerre jelképezi magát a múzeumot, ugyanakkor a palást körül haladva láthatjuk az emberi test stilizált formáját is, ahogy „megfogják egymás kezét”, kapcsolódnak, egységet alkotnak. A gúla tetején található solár gömb szimbolizálja a tudást, mely minden éjszaka felgyúló fényével egy-egy újabb tudást, gondolatot jelképez, mely mindannyiunk számára új utakat nyit, esélyt biztosít. Mindezt egy formába ötvözve a Múzeum összekötő erejét hangsúlyoztuk.
Az anyagválasztásunk a COR-TEN lemezre esett, amely viszonylag újszerű anyag, ugyanakkor a rozsdás felületével utal a régi időkre, a múltra. Így az anyagválasztás tekintetében is szemlélteti az átmenetet a múltunk és jelenünk között.
Installáció oly jó módon jeleníti meg ill. adja vissza a szemlélődő számára a múzeum „hívó” szavait, gondolatait, hogy az installáció sziluettjéből született meg a múzeum logója is.
Közterületen történő elhelyezését úgy terveztük, hogy háttérben a múzeummal kiváló szelfi képeket lehessen készíteni, mely képeken minden évszakban és minden időben más és más „arcát” mutatja meg a múzeum installációja.
Pesti Szilvia
Keresztes Attila