KezdőlapHírekTudta, hogy működött népfőiskola Orosházán?

Tudta, hogy működött népfőiskola Orosházán?

Tudta, hogy működött népfőiskola Orosházán?

Egy igen ritka tablókép is található múzeumunk gyűjteményében, mely az Orosházi Evangélikus Népfőiskola II. tanfolyamának tanulói és oktatói fényképeit tartalmazza 1941-1942-ből.
Rövid ideig ugyan, de településünkön népfőiskolai képzés is elérhető volt a lakosság számára.

Népfőiskola tabló

A népfőiskolák létrehozásának legfőbb szorgalmazói a Magyar Gazdaszövetség és a katolikus egyház voltak az 1910-es években.

Céljuk az agrárismeretek, a nemzeti kultúra, a történelmi hagyományok és helyi értékismeretek átadása volt a fiatalok számára.

Az első népfőiskola 1914-ben alakult Bajaszentivánon.
A magyaroroszági népfőiskolai mozgalom az 1930-as években és az 1940-es évek elején élte virágkorát, három csoportjukat különböztethetjük meg: voltak protestáns, katolikus és népi írók által szervezett népfőiskolák is. 1940-re már országos szinten nagyon komoly bázissal rendelkeztek.

A második világháború idején szünetelt a mozgalom, 1945 után, a koalíciós időszakban rövid ideig működtek még, de újjáéledésükre a 80-as évekig várni kellett.
Orosházán az evangélikus egyház működtetett népfőiskolát rövid ideig.
1940-től 5 hónapos, bentlakásos tanfolyamokat indítottak külön leányok és legények részére. Az oktatók között megtalálhatók voltak az evangélikus gimnázium tanárai, köztük annak egyik alapítója, Péterfia Zoltán és az orosházi gimnáziumot 1941-1953 között igazgató Csizmadia György is.

A képzések keretei között tágították a hallgatók, többnyire parasztfiatalok kulturális látókörét és megismertették őket azokkal a hasznos tudnivalókkal, amelyeket munkájukban is alkalmazhattak a későbbiekben.
Az orosházi népfőiskolai képzés a világháború eseményeinek besűrűsödésével véget ért.

Szüleik, nagyszüleik közül járt valaki az orosházi népfőiskolára?

Ajánlott hírek

KIÁLLÍTÓHELYEINK